Monitoring CCTV w rozległych sieciach internetowych

styczeń 28th, 2011

Monitoring CCTV w rozległych sieciach internetowych

sieci cctv oparte o ethernetStworzenie wydajniej i elastycznej na zmienne obciążenia sieci monitoringu opartej o sieci lokalne LAN (TCP/IP) to trudniejsze zagadnienie, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. Analizując najważniejsze konsekwencje przesyłu danych wideo (video/audio) poprzez sieci ethernet’owe, musimy zwrócić uwagę na szybko rosnące zapotrzebowanie na pasmo (możliwy do osiągnięcia transfer danych) przy zwiększaniu rozmiarów sieci. Dokładając do sieci telewizji przemysłowej jedną kamerę ip, która rejestruje obraz w jakości megapikselowej potrzebujemy dodatkowe 2000kb/s przepustowości sieci (w jedną stronę).  Skoro dzisiaj mamy w standardzie sieci gigabitowe to wydaje się, że wszystko jest w porządku. Nie do końca jeśli chodzi o rozległe sieci na kilkadziesiąt lub więcej kamer ip.

Bazując na analizie jaką przeprowadził w artykule z www.securityinfowatch.com technik z Bosch Security Systems David Brent, możemy wymienić jakie pasmo charakteryzuje przesył danych CCTV w sieciach IP:

  • jedna kamera generująca 30kl/s w H.264 oraz rozdzielczości 4CIF to pasmo w okolicach 2000kb/s. Jeśli założymy pracę ciągłą przez 30 dni w miesiącu, to potrzebujemy na to sporo powyżej 600GB.
  • instalacja na średnim lotnisku. 300 kamer, 15kl/s, H.263/MPEG4, bitrate na poziomie od 1200 do 1500kb/s, archiwizacja przez 30 dni. Wychodzi 135TB, do tego 20TB jako backup, czyli łącznie 155TB.

Czyli efekt przyrostu jest niezwykle znaczący, jedna kamera ip pracująca przez 30 dni produkuje 600GB danych jednak 300 kamer ip, przez 30 dni z rejestracja ot już 155 TB! I to będzie tylko podstawowa część przesyłanych danych z  kamer do rejestratorów – do tego dochodzi transmisja do monitorów podglądu oraz innych danych typu backup. Zatem rządzenie do zapisu i backupu takiej ilości danych będzie drogie i bardzo rozbudowane w macierze dyskowe. Jakie zatem elementy i techniki zastosowane już na etapie projektowania sieci monitoringu pozwalają poradzić sobie z ewentualnymi problemami w przepustowości i wydajności przesyłu danych?

Pomysł Davida Brenta polega na decentralizacji (a więc unikanie wąskich gardeł) oraz zastosowaniu macierzy iSCSI. W głównej mierze chodzi o to aby dane nie lądowały wszystkimi możliwymi drogami w jednym miejscu, czyli dane są przesyłane w sposób rozproszony i zrzucane na urządzenia rejestrujące (storages). Daje to pewne rozłożenie ruchu na całość infrastruktury podnosząc efektywność funkcjonowania całej instalacji. Wykorzystanie do tego macierzy dyskowych IP tupu iSCSI stanowi tu dodatkowy sposób na zabezpieczenie danych w przypadku potencjalnej awarii centralnego węzła.

iSCSI (ang. Internet SCSI) – technika umożliwiająca wykonywanie operacji wejścia-wyjścia na dysku twardym odległej maszyny za pomocą protokołu TCP/IP. Protokół iSCSI umożliwia budowę systemów pamięci masowych SAN (ang. Storage Area Network) przy zastosowaniu macierzy dyskowych SCSI i sieci Ethernet (protokół TCP/IP). Największą zaletą iSCSI jest możliwość tworzenia rozległych systemów SAN przy wykorzystaniu typowych elementów sieciowych, co ułatwia budowę systemu i zmniejsza jego koszt w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami typu Fibre Channel. Specyfikacja iSCSI określa sposób transformacji równoległych poleceń SCSI na format TCP/IP i na odwrót. Transformacja poleceń może być realizowana zarówno sprzętowo, jak i programowo.

Artykuł: http://www.securityinfowatch.com/Integrators/video-and-data-are-not-created-equal

Comments + Pingbacks + Trackbacks

Comments are closed.