Monitoring firmy

Maj 30th, 2011

Monitoring jest nowoczesną formą zdalnego nadzoru, polegającą na obserwacji cyfrowych sygnałów wysyłanych przez zainstalowane w chronionych obiektach systemy alarmowe oraz podejmowaniu odpowiednich działań. W przypadku otrzymania takich sygnałów uruchamia się grupy interwencyjne (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe lub techniczne, powiadamia klientów lub odpowiednie osoby). Monitoring  firmy to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań zabezpieczenia mienia.

Służy on przede wszystkim nadzorowi oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Przemyślany projekt monitoringu  w chronionych obiektach prowadzi do drastycznego spadku zdarzeń przestępczych. Najczęściej jest to system kamer oraz wielu urządzeń uzupełniających, odpowiednio rozmieszczonych na chronionym terenie.

Bardzo ważne jest właściwe rozplanowanie systemu monitoringu. Efektywne rozmieszczenie kamer na odpowiednich stanowiskach pozwala na obserwację najbardziej newralgicznych i najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorstwa miejsc. Dodatkowo pozwala na obserwację jak największego obszaru przy użyciu jak najmniejszej ilości kamer, co znacznie obniża koszty funkcjonowania systemu oraz upraszcza złożoność jego obsługi. W skład działającego systemu monitoringu wchodzą następujące elementy:

  • kamery przemysłowe
  • cyfrowe rejestratory obrazu
  • obiektywy
  • monitory przemysłowe

Kamery przemysłowe

Kamera przemysłowa to podstawowy element telewizji przemysłowej, który pozwala na kontrolowanie miejsc narażonych na wtargnięcie osób nieupoważnionych. Kupując kamerę przemysłową bardzo istotne jest określenie w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Należy zastanowić się  też czy rejestracja obrazu widzianego odbywać będzie się w dzień czy nocy. Ze względu na obserwację poglądową dużo lepsze efekty uzyskuje się stosując system oparty na kamerach kolorowych. System kolorowy pozwala na lepszą obserwację szczegółów, dlatego lepiej spełnia wymagania np. przy obserwacji tłumu na ulicy, klientów w supermarketach. Jest on jednak mniej czuły od kamer czarno-białych. Kamery czarno-białe doskonale nadają się do prowadzenia obserwacji w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy. Do takiego typu kamer stosować można specjalne promienniki podczerwieni, dzięki którym w warunkach nocnych zasięg kamery jest zdecydowanie większy.

Cyfrowy rejestrator obrazu

Do prawidłowego funkcjonowania monitoringu przemysłowego niezbędne są również urządzenia rejestrujące obraz przekazywany przez kamery przemysłowe. Cyfrowy rejestrator wideo to urządzenie umożliwiające nagrywanie obrazu z kamer przemysłowych w cyfrowym formacie na dysku twardym lub na innym nośniku danych. Mamy również możliwość odtwarzania oraz podglądu na żywo. Modele rejestratorów cyfrowych różnią się od siebie ilością wejść wideo(4, 8, 16, 32), trybem pracy oraz innymi dodatkowymi funkcjami itd. Obecnie na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór rejestratorów.

Obiektywy do kamer

Pozwalają na tworzenie obrazu i transmisje go w formie cyfrowej.  Większość kamer przemysłowych ma wbudowane obiektywy, podczas gdy kamery przemysłowe typu box wymagają, aby wybrać obiektyw i kupić go oddzielnie. Podstawowymi parametrami obiektywów do kamer przemysłowych są: ogniskowa, przysłona, liczba aperturowa obiektywu, liczba transmisyjna obiektywu oraz głębia ostrości.

  • ogniskowa – odległość soczewki skupiającej światło i punktu skupienia promieni światła padających z tej soczewki
  • przysłona to mechanizm od którego zależy ilość światła dostarczanego do obiektywu kamery. Obiektywy do kamer z wbudowaną przysłoną powszechnie stosowane są w kamerach przemysłowych, które pracują w zmiennych warunkach oświetlenia.
  • liczba aperturowa – odpowiada za jasność obiektywu. Jest to wskaźnik zdolności do przepuszczenia światła obiektywu, oznaczana symbolem F. Im większa liczba w skali F tym mniejsza ilość przepuszczanego światła.
  • liczba transmisyjna obiektywu to liczba wskazująca na rzeczywistą zdolność przepuszczania światła przez obiektyw.
  • głębia ostrości to zakres odległości od obserwowanych obiektów.

Monitory przemysłowe – odpowiadające za wyświetlanie na bieżąco obrazu z kamer przemysłowych.

Comments + Pingbacks + Trackbacks

NO COMMENT YET

Leave a response