Rejestratory cyfrowe DVR ogólnie

styczeń 19th, 2011

Rejestratory cyfrowe DVR ogólnie

rejestrator cyfrowy dvrO rejestratorach cyfrowych można mówić bez końca to pewne, można mówić bardzo profesjonalnie w szczegółach technicznych a można tak dla zwykłego śmiertelnika – dzisiaj będzie kompedium podstawowej wiedzy na temat urządzeń rejestrujących DVR dla osób, które nie są specjalistami a potrzebują wprowadzenia do tematu. Jakie parametry stanowią podstawowe kryterium wyboru rejestratora cyfrowego, co składa się na rejestrator cyfrowy oraz na jakie sprawy zwracać uwagę dokonując zakupu urządzenia typu DVR. Rejestratory cyfrowe to urządzenia, które pozwalają na zapis (stały lub wybiórczy) materiału wideo przekazywanego przez sieć kamer telewizji przemysłowej CCTV. Format zapisu danych zależy od konfiguracji i sposobu działania urządzenia, jednak zazwyczaj jest to kodowany zapis w formie elektronicznej. Ponadto najważniejszą cechą jaka dzieli dostępne na rynku urządzenia to rodzaj platformy technologicznej na jakiej został zbudowany rejestrator i tym samym mamy rejestratory dvr oparte o dostosowany sprzęt serwerowy lub dedykowane rozwiązania oparte o stacjonarne układy rejestrujące – przeznaczone wyłącznie do zapisu strumienia wideo.

Najważniejsze cechy rejestratora to: rozdzielczość zapisywanego obrazu, ilość klatek na sekundę, rodzaj kompresji, możliwość zarządzania zdalnego (zdalnej administracji pracą urządzenia), sposób archiwizacji danych.

Rozdzielczość rejestrowanego strumienia – jest to bardzo istotny dla ostatecznej jakości zapisanego materiału czynnik, który jest zależny od wielu innych przyczynków pochodzących od jakości kamer, obiektywów a nawet typu i wydajności obecnego procesora. Do standardowych rozdzielczości, na jakich dzisiejsze rejestratory cyfrowe mogą zapisywać obraz to CIF = 352×288, 2CIF = 704×288 oraz 4CIF = 704×576. Podczas zapisu w 2CIF, która jest minimalną  rozdzielczością do zapisu szczegółowego, tracimy połowę linii w pionie, jednak zyskujemy pewność, że obraz z kamer o skanowaniu z przeplotem nie będzie “po ząbkowany”. Najbardziej korzystną rozdzielczością jest 4CIF, która zapewnia  maksimum detali, jakie można wyciągnąć z systemów analogowych. Podczas zapisu w 4CIF tracimy 2 razy więcej miejsca co przy zapisie 2CIF.

Ilość rejestrowanych klatek na sekundę – jest to parametr wyznaczający ilość pojedynczych „slajdów” jakie rejestrator może zapisać w przeciągu jednej sekundy z równoczesnym powiązaniem z aktualnie obsługiwaną rozdzielczością. Najważniejszą konsekwencją praktyczną z faktu korelacji rozdzielczości i ilości klatek jest zależność: „w przypadku rejestratorów cyfrowych zwiększenie rozdzielczości o jeden stopień (z CIF na 2CIF, z 2CIF na 4CIF) powoduje zmniejszenie dostępnej ilości klatek na sekundę o połowę”.

Comments + Pingbacks + Trackbacks

Comments are closed.