Monitoring wizyjny CCTV w domu i biurze

grudzień 30th, 2010

Monitoring wizyjny CCTV w domu i biurze

kamera cctv monitoring videoW dzisiejszych czasach monitoring wizyjny miejsc i pomieszczeń stał się niemal standardowym środkiem kontroli dostępu oraz strzeżenia bezpieczeństwa. Ludzie i firmy coraz chętniej decydują się na zakup oraz instalację systemu telewizji przemysłowej (CCTV). Powody takich decyzji są różne, w firmach bardzo często zachodzi potrzeba strzeżenia pomieszczeń i zasobów przed niepowołanym dostępem lub kradzieżą. W domach i najbliższym otoczeniu zachodzi potrzeba odstraszenia oraz kontrolowania włamywaczy oraz osób, które mogły by zaszkodzić. Ponadto monitoring na ogród lub podwórko gdzie bawią się dzieci podnosi bezpieczeństwo a ponadto pozwala rodzicom lepiej sprawować opiekę nad dziećmi.

CCTV, to anglojęzyczny skrót od słów closed-circuit television – dosł. telewizja o zamkniętym obwodzie. Skrót ten jest równoznaczny z polskim terminem telewizja przemysłowa i oznacza on system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym (telewizja kablowa) służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery.

Podgląd z kamer zwykle jest udostępniony wyłącznie na stanowiskach ochrony w celu monitorowania potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Dziś pojęcie telewizji przemysłowej zostaje powoli wypierane przez „monitoring video„[potrzebne źródło], co jest właściwie anglicyzmem, lecz skuteczniej opisuje zakres i dziedzinę przedmiotu o którym mówi. Telewizja przemysłowa obecna jest m.in. w takich obiektach jak centra handlowe, hipermarkety, kasyna gry, ulice miast, place itp.

Najważniejsze składniki telewizji przemysłowej:

* kamera
* serwer wideo
* rejestrator wideo
* cyfrowy rejestrator wideo
* centrum monitoringu

Comments + Pingbacks + Trackbacks

Comments are closed.